Answer:
Step-by-step explanation:
Let x represent the number if months it will take for the total costs of both plans to be the same.
The first plan has $50 signup fee and costs $20 per month. This means that the total cost of using the first plan in a month would be
20x + 50
The second plan has $30 sign up fee and cost $25 per month. This means that the total cost of using the first plan in a month would be
25x + 30
For the costs to be the same,
20x + 50 = 25x + 30
25x - 20x = 50 - 30
5x = 20
x = 20/5 = 4
The costs would be the sane after 4 months. The cost would be
20 × 4 + 50
= $130