A firm's current profits are $1,400,000. These profits are expected to grow indefinitely at a constant annual rate of 4 percent. If the firm's opportunity cost of funds is 7 percent, determine the value of the firm: Instructions: Enter your responses rounded to two decimal places. a. The instant before it pays out current profits as dividends. $ 49933333.33 million b. The instant after it pays out current profits as dividends.

Respuesta :

Answer:

a. $49,933,333.33 million

b. $48,533,333.33 million

Explanation:

The computations are presented below:

a. For current profits as dividends in before case

= Profits × (1 + opportunity cost) ÷ (opportunity cost - growth rate)

= $1,400,000 × (1 + 0.07) ÷ (0.07 - 0.04)

= $1,400,000 × 35.6666

= $49,933,333.33 million

b. For current profits as dividends in after case

= Profits × (1 + growth rate) ÷ (opportunity cost - growth rate)

= $1,400,000 × (1 + 0.04) ÷ (0.07 - 0.04)

= $1,400,000 × 34.6666

= $48,533,333.33 million

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico