Respuesta :
the equation that most accurately depicts the word problem
is
3xn=$3.85
proof
n=
n=$3.85/3=$1.28
the price is $1.28 per pound, 3 pound costs 3x$1.28=$3.85
3xn=$3.85
proof
n=
n=$3.85/3=$1.28
the price is $1.28 per pound, 3 pound costs 3x$1.28=$3.85