Respuesta :

the equation that most accurately depicts the word problem  is
3xn=$3.85
proof
n=

n=$3.85/3=$1.28
the price is $1.28 per pound, 3 pound costs 3x$1.28=$3.85

Answer: the answer is A. 3n = 3.85

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico