Respuesta :
Answer: 4.7rad
Explanation:
Angular displacement =s/r
Where s=distance traveled
r=radius
Angular displacement =141m/30m
Angular displacement =4.7rad.
The angular displacement in radians of the bicycle from its starting position is 4.7 radians.
From the given information;
- the distance at which the bicycle travels = 141 m
- the radius of the circular path = 30 m
The angular displacement θ in a circular path can be expressed by using the equation:
[tex]\mathbf{\theta = \dfrac{s}{r}}[/tex]
[tex]\mathbf{\theta = \dfrac{141 }{30}}[/tex]
[tex]\mathbf{\theta =4.7 \ radians}[/tex]
Learn more about angular displacement here:
https://brainly.com/question/13902407?referrer=searchResults