Answer:
23.52092 J
Explanation:
m = Mass of block = 6.79 kg
s = Sliding distance = 2.82 m
[tex]\theta[/tex] = Angle of slide = 20.7°
[tex]\mu[/tex] = Coefficient of kinetic friction = 0.425
g = Acceleration due to gravity = 9.8 m/s²
Work done by the force of gravity is given by
[tex]W=mgsin\theta\\\Rightarrow W=6.79\times 9.8\times sin20.7\\\Rightarrow W=23.52092\ J[/tex]
The work done by the force of gravity is 23.52092 J