contestada

The dress store is having a sale where all merchandise is 1/4 off. a women buys $42 of merchandise at the sale price.

What would she have had to pay at the regular price??

Respuesta :

Alright, lets get started.

Suppose women had to pay x $ at regular price.

As we know, the sale is 1/4 off.

It means she saves x * 1/4 = x/4

So, women need to pay = regular price - what she saves

women need to pay = x - x/4 = 3 x / 4 that is equal to 42 (given in question)

3x / 4 = 42

Multiplying 4 in both sides.

3x / 4 * 4 = 42 * 4

3 x = 168

Dividing 3 in both sides

3 x / 3 = 168/ 3

x = 56

she have had to pay 56 $ at the regular price : Answer

Hope it will help :)

ACCESS MORE
EDU ACCESS