Respuesta :
Answer:
110 m or 11,000 cm
Explanation:
- let mass flow rate for cold and hot fluid = Mc and Mh respectively
- let specific heat for cold and hot fluid = Cpc and Cph respectively
- let heat capacity rate for cold and hot fluid = Cc and Ch respectively
Mc = 1.2 kg/s and Mh = 2 kg/s
Cpc = 4.18 kj/kg °c and Cph = 4.31 kj/kg °c
Using effectiveness-NUT method
- First, we need to determine heat capacity rate for cold and hot fluid, and determine the dimensionless heat capacity rate
Cc = Mc × Cpc = 1.2 kg/s × 4.18 kj/kg °c = 5.016 kW/°c
Ch = Mh × Cph = 2 kg/s × 4.31 kj/kg °c = 8.62 kW/°c
From the result above cold fluid heat capacity rate is smaller
Dimensionless heat capacity rate, C = minimum capacity/maximum capacity
C= Cmin/Cmax
C = 5.016/8.62 = 0.582
.2 Second, we determine the maximum heat transfer rate, Qmax
Qmax = Cmin (Inlet Temp. of hot fluid - Inlet Temp. of cold fluid)
Qmax = (5.016 kW/°c)(160 - 20) °c
Qmax = (5.016 kW/°c)(140) °c = 702.24 kW
.3 Third, we determine the actual heat transfer rate, Q
Q = Cmin (outlet Temp. of cold fluid - inlet Temp. of cold fluid)
Q = (5.016 kW/°c)(80 - 20) °c
Qmax = (5.016 kW/°c)(60) °c = 303.66 kW
.4 Fourth, we determine Effectiveness of the heat exchanger, ε
ε = Q/Qmax
ε = 303.66 kW/702.24 kW
ε = 0.432
.5 Fifth, using appropriate effective relation for double pipe counter flow to determine NTU for the heat exchanger
NTU = [tex]\\ \frac{1}{C-1} ln(\frac{ε-1}{εc -1} )[/tex]
NTU = [tex]\frac{1}{0.582-1} ln(\frac{0.432 -1}{0.432 X 0.582 -1} )[/tex]
NTU = 0.661
.6 sixth, we determine Heat Exchanger surface area, As
From the question, the overall heat transfer coefficient U = 640 W/m²
As = [tex]\frac{NTU C{min} }{U}[/tex]
As = [tex]\frac{0.661 x 5016 W. °c }{640 W/m²}[/tex]
As = 5.18 m²
.7 Finally, we determine the length of the heat exchanger, L
L = [tex]\frac{As}{\pi D}[/tex]
L = [tex]\frac{5.18 m² }{\pi (0.015 m)}[/tex]
L= 109.91 m
L ≅ 110 m = 11,000 cm