Respuesta :
Price of Brand A toothpaste for 17.4 ounces = $5.22
Price of Brand A toothpaste for 1 ounce = $5.22/17.4 = 0.3
Price of Brand B toothpaste for 26.6 ounces = $6.65
Price of Brand B toothpaste for 1 ounces = $6.65/26.6 = 0.25
So, if we see the price for per ounce of brand A and B, price of Brand B per ounce is less than brand A.
and if we find the difference between the prices of both = 0.3 - 0.25 = 0.05
Thus, the correct answer is "D", Brand B is the better deal, because it costs $0.05 less per ounce than Brand A".
Price of Brand A toothpaste for 1 ounce = $5.22/17.4 = 0.3
Price of Brand B toothpaste for 26.6 ounces = $6.65
Price of Brand B toothpaste for 1 ounces = $6.65/26.6 = 0.25
So, if we see the price for per ounce of brand A and B, price of Brand B per ounce is less than brand A.
and if we find the difference between the prices of both = 0.3 - 0.25 = 0.05
Thus, the correct answer is "D", Brand B is the better deal, because it costs $0.05 less per ounce than Brand A".
We need to calculate the unit price of both toothpaste
Brand A is: $5.22 / 17.4 = $0.30 per ounce
Brand B is: $6.65 / 26.6 = $0.25 per ounce
Then Brand B is the better deal, because it cost $0.05 less per ounce than Brand A