Gretchen can buy 17.4 ounces of Brand A toothpaste for $5.22, or she can buy 26.6 ounces of Brand B toothpaste for $6.65. Which of the following explains which is the better deal?
A. Brand A is the better deal, because it costs $0.08 less per ounce than Brand B.
B. Brand A is the better deal, because it costs $0.05 less per ounce than Brand B.
C. Brand B is the better deal, because it costs $0.08 less per ounce than Brand A.
D. Brand B is the better deal, because it costs $0.05 less per ounce than Brand A.

Respuesta :

Price of Brand A toothpaste for 17.4 ounces = $5.22
Price of Brand A toothpaste for 1 ounce = $5.22/17.4 = 0.3
Price of Brand B toothpaste for 26.6 ounces = $6.65
Price of Brand B toothpaste for 1 ounces = $6.65/26.6 = 0.25
So, if we see the price for per ounce of brand A and B, price of Brand B per ounce is less than brand A.
and if we find the difference between the prices of both = 0.3 - 0.25 = 0.05

Thus, the correct answer is "D", Brand B is the better deal, because it costs $0.05 less per ounce than Brand A".
W0lf93

We need to calculate the unit price of both toothpaste  
Brand A is: $5.22 / 17.4 = $0.30 per ounce 
Brand B is: $6.65 / 26.6 = $0.25 per ounce  
Then Brand B is the better deal, because it cost $0.05 less per ounce than Brand A
ACCESS MORE