Answer:
a)1.1 b) 3.17 g c) 0.793 L
Explanation:
Balance equation for the reaction is
HNO₃ (aq) + NaOH (aq) → NaNO₃ (aq) + H₂O (l)
to calculate the pH;
we need to find the molarity of the acid HNO₃
Molarity = no moles / volume in liters
no mole = mass given / molar mass where molar mass of HNO₃ = 63.01 g/mol
no moles = 5 / 63.01 = 0.0794 moles
molarity = 0.0794 / 1L = 0.0794 M
a) pH = - log (H⁺) where hydrogen ion concentration is 0.0794 since 1 mole HNO₃ ionizes to 1 mole of H⁺ concentration, 0.0794 will also ionize to give 0.0794 moles
pH = log (0.0794)⁻¹ = 1.1
b) using the equation of the reaction
63.01 g of HNO₃ require 39.991 g of NaOH
1g will need [tex]\frac{39.991}{63.01}[/tex]
5g will need [tex]\frac{39.991}{63.01}[/tex] × 5 = 3.17 g
c) volume of 0.1M of NaOH needed = no of moles of NaOH / Molarity
no of moles of NaOH needed = 3.17 / 39.991 = 0.0793
volume need = 0.0793 / 0.1 = 0.793 L