Answer:
100 units
Explanation:
Given that,
Annual demand (D) = 500 units
Ordering cost (S) = $5 per order
Holding cost (H) = $0.50 per unit per year
Optimal order quantity(Q):
[tex]=\sqrt{\frac{2\times D\times S}{H}}[/tex]
[tex]=\sqrt{\frac{2\times 500\times 5}{0.50}}[/tex]
[tex]=\sqrt{\frac{5,000}{0.50}}[/tex]
[tex]=\sqrt{10,000}[/tex]
= 100 units
So, the optimal number of diamonds to be ordered is 100 units.