Answer:
The food at the fast food restaurant of chicken nuggets is having higher unit price.
Step-by-step explanation:
Given:
A fast food restaurant had 5 boxes of chicken nuggets for $33.95.
A competing restaurant had 4 boxes of chicken fingers for $26.96.
Now, to get the food which has a higher unit price.
So, to get the unit price we use unitary method:
In, a fast food restaurant:
5 boxes of chicken nuggets cost for = $33.95.
Thus, 1 box of chicken nuggets cost for = [tex]\$33.95\div 5 = \$6.79.[/tex]
In a competing restaurant:
4 boxes of chicken fingers cost for = $26.96.
Thus, 1 box of chicken fingers cost for = [tex]\$26.96 \div 4 = \$6.74.[/tex]
Now, as comparing the prices of both restaurant the price of chicken nugget in fast food restaurant is $6.79 per box which is higher than the price of chicken fingers cost of $6.74 per box in competition restaurant.
Therefore, the food at the fast food restaurant of chicken nuggets is having higher unit price.