a fast food restaurant had 5 boxes of chicken nuggets for $33.95. A competing restaurant had 4 boxes of chicken fingers for $26.96. which food has a higher unit price.​

Respuesta :

Answer:

The food at the fast food restaurant of chicken nuggets is  having higher unit price.

Step-by-step explanation:

Given:

A fast food restaurant had 5 boxes of chicken nuggets for $33.95.

A competing restaurant had 4 boxes of chicken fingers for $26.96.

Now, to get the food which has a higher unit price.

So, to get the unit price we use unitary method:

In, a fast food restaurant:

5 boxes of chicken nuggets cost for = $33.95.

Thus, 1 box of chicken nuggets cost for = [tex]\$33.95\div 5 = \$6.79.[/tex]

In a competing restaurant:

4 boxes of chicken fingers cost for = $26.96.

Thus, 1 box of chicken fingers cost for = [tex]\$26.96 \div 4 = \$6.74.[/tex]

Now, as comparing the prices of both restaurant the price of chicken nugget in fast food restaurant is $6.79 per box which is higher than the price of chicken fingers cost of $6.74 per box in competition restaurant.

Therefore, the food at the fast food restaurant of chicken nuggets is  having higher unit price.

ACCESS MORE