Answer:
[tex]198.01~mg~of ~theobromine[/tex]
Explanation:
For this case we have to go through molecules to moles, from moles to grams and finally from grams to mg. The ratios that we have to take into account are:
-) 1 mol = 6.023x10^23 molecules
-) The molar mass of [tex]C_7H_8N_4O_2[/tex] 180.16 g = 1 mol
-) 1 g= 1000 mg
With this in mind we can do the calculation:
[tex]6.62x10^2^0~molecules\frac{1~mol}{6.023x10^2^3~molecules}\frac{180.16~g}{1~mol}\frac{1000~mg}{1~g}=198.01~mg~of ~theobromine[/tex]