BSW Corporation has a bond issue outstanding with an annual coupon rate of 7 percent paid quarterly and four years remaining until maturity. The par value of the bond is $1,000. Determine the fair present value of the bond if market conditions justify a 14 percent, compounded quarterly, required rate of return. (Do not round intermediate calculations. Round your answer to 2 decimal places. (e.g., 32.16))

Respuesta :

Answer:

$788.35

Explanation:

In this question, we use the present value formula which is shown in the spreadsheet.  

The NPER represents the time period.

Given that,  

Future value = $1,000

Rate of interest = 14% ÷ 4 quarters = 3.5%

NPER = 4 × 4 quarter = 16 years

PMT = $1,000 × 7% ÷ 4 quarters = $17.50

The formula is shown below:

= PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)

So, after solving this, the answer would be $788.35

Ver imagen andromache
ACCESS MORE
EDU ACCESS