Answer:
A human need to drink 48.93 mL of sprite to reach a plasma glucose concentration of 80 mg/dL.
Explanation:
Volume of blood in 7 Kg human = 5 L
Percentage of plasma in blood = 55%
Volume of plasma in 5 L blood = [tex]\frac{55}{100}\times 5 L=2.75 L=27.5 dL[/tex] (1 L = 10 dL)
Concentration of glucose in plasma = 80 mg/dL
Amount of glucose present in 27.5 dL : 80 mg /dL × 27.5 dL= 2200 mg
Let the volume of sprite with 2200 mg glucose be x
Concentration of glucose in sprite = 44.96 mg/mL
[tex]x\times 44.96 mg/mL=2200 mg[/tex]
[tex]x=\frac{2200 mg}{44.96 mg/mL}=48.93 mL[/tex]
A human need to drink 48.93 mL of sprite to reach a plasma glucose concentration of 80 mg/dL.