An airplanes lands with a velocity of +75 m/s and comes to a stop in 20 seconds. What is the acceleration of the airplane while stopping?

Respuesta :

Answer:

The acceleration of the car, a = -3.75 m/s²

Explanation:

Given data,  

The initial velocity of the airplane, u = 75 m/s

The final velocity of the plane, v = 0 m/s

The time period of motion, t = 20 s

Using the I equations of motion

                    v = u + at

                     a = (v - u) / t

                        = (0 - 75) / 20

                        = -3.75 m/s²

The negative sign indicates that the plane is decelerating

Hence, the acceleration of the car, a = -3.75 m/s²

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico