Answer:
Tangential speed, v = 2.64 m/s
Explanation:
Given that,
Mass of the puck, m = 0.5 kg
Tension acting in the string, T = 3.5 N
Radius of the circular path, r = 1 m
To find,
The tangential speed of the puck.
Solution,
The centripetal force acting in the string is balanced by the tangential speed of the puck. The expression for the centripetal force is given by :
[tex]F=\dfrac{mv^2}{r}[/tex]
[tex]v=\sqrt{\dfrac{Fr}{m}}[/tex]
[tex]v=\sqrt{\dfrac{3.5\ N\times 1\ m}{0.5\ kg}}[/tex]
v = 2.64 m/s
Therefore, the tangential speed of the puck is 2.64 m/s.