A lightbulb company has factories in two cities. The factory in city A produces two-thirds of the company’s lightbulbs. The remainder are produced in city B, and of these, 1% are defective. Among all bulbs manufactured by the company, what proportion are not defective and made in city B?

Respuesta :

Answer:

The proportion that is not defective and made in city B is 0.33

Step-by-step explanation:

Let A be the event "The light bulb does not defect" and B the event "The light bulb is produced in city B".

From the information given:

  • The probability of B is [tex]P(B)=\frac{1}{3}[/tex]
  • The probability of not B is [tex]P(B^c)=\frac{2}{3}[/tex]
  • The conditional probability of A given B is [tex]P(A|B)=0.99[/tex]
  • The conditional probability of not A given B is [tex]P(A^c|B)=1-P(A|B)=0.01[/tex]

We want to find the probability of both A and B [tex]P(A\cap B)[/tex]

The conditional probability of events A given B is related by the formula

[tex]P(A|B)=\frac{P(A\cap B)}{P(B)}[/tex]

Therefore

[tex]P(A \cap B)=P(B)P(A|B)=\frac{0.99}{3}=0.33[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS