Answer:
Energy will be [tex]4.776\times 10^{-5}J[/tex]
Explanation:
We have given that dielectric constant k = 5
Area of the plate [tex]A=0.027m^2[/tex]
Distance between the plates [tex]d=2mm=2\times 10^{-3}m[/tex]
Electric field E = 200 kN/C
We know that capacitance is given by [tex]C=\frac{K\epsilon _0A}{d}=\frac{5\times 8.85\times 10^{-12}\times 0.027}{2\times 10^{-3}}=0.597\times 10^{-9}F[/tex]
We know that electric field is given by [tex]E=\frac{V}{d}[/tex]
So [tex]V=Ed=200\times 10^3\times 2\times 10^{-3}=400volt[/tex]
So energy will be [tex]E=\frac{1}{2}CV^2=\frac{1}{2}\times 0.597\times 10^{-9}\times 400^2=4.776\times 10^{-5}J[/tex]