Answer:
The percentage fo women who watch tv less than 36 hours per week is 80%
Explanation:
The mean, μ= 36
The standard deviation, σ= 5.0
The percent of the women, who watch tv less than 36 hours per week:
P(x ≤ 36)= P (z ≤ 36-32÷ 5.0)
= P( z≤ 0.8)
= 0.8
= 80%