Respuesta :

Answer:

1.048 moles/L

Explanation:

  • Molarity or concentration is the number of moles present in one liter of a solution. It is given by moles per liter or moles per dm³.
  • The relationship between molarity , moles and volume of a solution is given by;

Molarity = Moles ÷ Volume

In this case;

Moles of HCl = 2.62 moles

Volume of HCl = 2.5 L

Therefore;

Molarity = 2.62 moles ÷ 2.5 L

             = 1.048 moles/L or

             = 1.048 M

Therefore, the molarity of HCl is 1.048 moles/L

ACCESS MORE
EDU ACCESS