Respuesta :

Answer:

The pressure the the submarine need to able to withstand is

P=1.161195 Mpa

P=1.161195[tex]x10^{6}[/tex] pa

Explanation:

[tex]Pressure= (Density_{object} *Gravity*Depth_{object} )+Pressure_{atmosphere}\\Pressure_{atmosphere}=101325 pa \\\\P=(1030 \frac{kg}{m^{3}}*9.8\frac{m}{s^{2} }*105m)+ 101325 pa\\P=(1059870 \frac{kg*m^{2} }{m^{3}*s^{2}})+101325 pa\\P=(1059870 \frac{N}{m^{2}}+101325 pa\\ P=1059870 pa +101325 pa=1161195pa\\P=1.161x10^{6}pa\\ P=1.161Mpa[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS