Respuesta :
Answer:
Option(d)
750+4x(-50)
Explanation:
We are given that submarine started at 750 meters below sea level and rose 50 meters per hour over a 4 hour period. So, the distance traveled by submarine in 1 hour = 50 meters.
Hence, distance travelled by submarine in 4 hours is 50x4 = 200meters. The current position of submarine below sea level will be given by subtracting distance travelled from the starting position.
So, current position = 750 - 200 meters below sea level = 550 metres below sea level which is given
by the expression 750+4x(-50) i.e = 750 - 4x50
= 750-200
=550
Answer:
The answer is C.
Step-by-step explanation:
The submarine is starting below sea level so it is a negative number. It rose 50 meters per hour in a 4 hour period.
After reviewing this all we can start to put together the equation.
-750 + 4x50, AKA answer C.