Sturdy's paper plates costs $3.12 for 24 plates. Paperoni's paper plates cost $4.32 for 36 paper
plates. Which brand of paper plates is the better deal?

Respuesta :

Answer:

$4.32 for 36 paper plates. It is 1 cent cheaper per plate.

24 plates= 0.27$ each
36 plates= 0.12$ each
So Paperoni’s plates are a better deal
ACCESS MORE