The function C(g) represents the cost to produce g gallons of chocolate chunk ice cream. Interpret the meaning of the statement: C(647)=168. It costs $Incorrect to produce Incorrect gallons of chocolate chunk ice cream.

Respuesta :

Answer:

  It costs $168 to produce 647 gallons of chocolate chunk ice cream.

Step-by-step explanation:

Put the given numbers in the corresponding places in the description of the function. You're given ...

  • g = 647
  • C(g) = 168

So, you put 168 where C(g) is: ... 168 represents the cost to produce ...

and you put 647 where g is: ... to produce 647 gallons of ...

Then you have the statement ...

  $168 represents the cost to produce 647 gallons of chocolate chunk ice cream.

You are expected to be able to rearrange this to say ...

  It costs $168 to produce 647 gallons of chocolate chunk ice cream.

ACCESS MORE
EDU ACCESS