A car with mass m=1.43e3 kg is initially traveling directly east with a speed ????????=25.0 m/s. It crashes into the rear end of a truck with mass ????=9000 kg moving in the same direction with speed ????????=20.0 m/s. Immediately after the collision the car has a speed ????????=18.0 m/s in its original direction (the two do not stick together in this case). (a) What is the speed of the truck immediately after the collision?

Respuesta :

Answer:

[tex]v_{ft} = 21.11 \frac{m}{s}[/tex]   :  Speed of the truck immediately after the collision , to the east.

Explanation:

Theory of collisions

Linear momentum is a vector magnitude (same direction and direction as velocity) and its magnitude is calculated like this:

P=m*v

where

P:Linear momentum

m: mass

v:velocity

There are 3 cases of collisions : elastic, inelastic and plastic.

For the three cases the total linear momentum quantity is conserved:

P₀=Pf   Formula (1)

P₀ :Initial  linear momentum quantity

Pf : nitial  linear momentum quantity

Nomenclature and data

mc: car mass= 1.43*10³ kg  = 1430kg

V₀c: initial car speed,  = 25.0 m/s

Vfc: final car speed = 18.0 m/s

mt: truck mass =  9000 kg  

V₀t: initial truck speed, = 20.0 m/s

Vft: final truck speed

Problem development

For this problem the collision is inelastic because after the collision the objects are deformed .

Because the known speeds go east they are positive, we assume that the truck continues moving east after the collision and its speed will also be positive:

We apply formula (1)

P₀=Pf

mc*V₀c+mt*V₀t=mc*Vfc+mt*Vft

1430*25+9000*20=1430*18+9000*Vft

215750=25740+9000*Vft

[tex]v_{ft} =\frac{215750-25740}{9000} = 21.11 \frac{m}{s}[/tex]

[tex]v_{ft} = 21.11 \frac{m}{s}[/tex]

Because the response was positive the truck moves east after the collision

ACCESS MORE
EDU ACCESS