Answer: $272,900
Explanation:
Net income = $180,000
Net cash flow from operating activities:
= Net income + Depreciation + Decrease in accounts receivables + Decrease in Inventory - Increase in prepaid expenses + Increase in Income Tax payable - Decrease in accounts payable
= $180,000 + $80,000 + $8,000 + $15,000 - $4,500 + $400 - $6,000
= $272,900