Respuesta :
Answer:
The concentration solution by percent in mass is 8.28%
Explanation:
Molarity is moles of solute present in 1L of its solution .
Hence the formula is
[tex]$\left.\text {Molarity}=\frac{\text {moles of solute}}{\text {Volume of solution in } L} \text { (unit is } \frac{\text { mol }}{L} \text { or } M\right)=\frac{1.50 \mathrm{mol}}{1 \mathrm{L}}$[/tex]
Let us convert the numerator and the denominator into mass in g
Numerator :
[tex]mass $=$ moles $\times$ molar mass\\\\$=1.50 \mathrm{mol} \times 58.5 \frac{g}{\text { mol }}=87.75 \mathrm{g}$ (solute)[/tex]
Denominator :
[tex]$\begin{aligned} \text {mass} &=\text { density } \times \text {volume}=\frac{1.06 \mathrm{g}}{1 \mathrm{ml}} \times 1 \mathrm{L} \\\\ &=\frac{1.06 \mathrm{g}}{1 \mathrm{ml}} \times 1000 \mathrm{ml}=1060 \mathrm{g} \end{aligned}$[/tex]
The formula to find mass percentage is
[tex]$\%$ mass $=\frac{\text { mass of solute }}{\text { mass of solution }} \times 100 \%$[/tex]
[tex]$\%$ mass of $\mathrm{NaCl}=\frac{\text { mass of solute }}{\text { mass of solution }} \times 100 \%$[/tex]
[tex]$=\frac{87.75 g}{1060 g} \times 100 \%$\\[/tex]
=8.28% (Answer)