A battery has an internal voltage (EMF) of 12 and an internal resistance of 5 ohms. If the terminal voltage of the battery is 9.5 volts, calculate the current through the battery (in milliamps).

Respuesta :

Answer:

current is 1.357 A

Explanation:

given data

internal voltage =  12

resistance = 5 ohms

voltage = 9.5 volts

to find out

current

solution

we apply internal resistance formula for find out current  that is

resistance = internal voltage - voltage / current    ...................1

put here all value in equation 1 to find current

so

5 = 12 - 9.5 / current

solve it and  we get current

current = 1.357 A

so current is 1.357 A

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico