Answer:
news will reach to the listener who are 42 km apart
Explanation:
given,
distance of the radios from the station = 42 Km
speed of the sound in the air = 343 m/s
distance of the people = 9.26 m
[tex]time =\dfrac{distance}{speed}[/tex]
time taken by the signal to reach to the radio
speed of the electromagnetic wave to reach to the people
speed of electromagnetic wave = 3 × 10⁸ m/s
[tex]t =\dfrac{42000}{3 \times 10^8}[/tex]
t = 1.4 μs
time taken to reach to the people
[tex]time =\dfrac{distance}{speed}[/tex]
[tex]t =\dfrac{9.26}{343}[/tex]
t = 27 ms
time taken by the station to radio is less.
hence, news will reach to the listener who are 42 km apart