Answer:
DSO is 50.34 days and late payment by 5.34 days
Explanation:
In this question, we use the day's sales outstanding formula which is shown below:
Days sales outstanding = (Accounts receivable ÷ Net credit Sales) × total number of days in a year
= ($60,000 ÷ $435,000) × 365 days
= 0.1379 × 365 days
= 50.34 days
Now, the customer paying early or late equals to
= DSO - Credit period
= 50.34 days - 45 days
= 5.34 days
The amount indicates a positive answer which reflects the late payment