Your swimming pool containing 60,000 gal of water has been contaminated by 6 kg of a non toxic dye that leaves a swimmer's skin an unattractive green. The pool filtering system can take water from the pool, remove the dye, and return the water to the pool at a flow rate of 200 gal/min. (a) What is the initial value problem for the filtering process; let q(t) be the amount of dye in the pool at any time t. What is the initial amount of dye in the pool?

Respuesta :

You can treat this is like a mixing problem where pure water (not containing the dye) is pumped into a tank that hold 60,000 gal of water. The rates at which the amount of dye is flowing in and out of the pool are, respectively,

[tex]{q_{\rm in}}'=0[/tex]

[tex]{q_{\rm out}}'=\left(\dfrac q{60,000}\dfrac{\rm kg}{\rm gal}\right)\left(200\dfrac{\rm gal}{\rm min}\right)=\dfrac q{300}\dfrac{\rm kg}{\rm min}[/tex]

Then the net rate at which the amount of dye in the pool changes is [tex]q(t)[/tex] such that

[tex]q'=-\dfrac q{300}[/tex]

Initially, the pool contains [tex]q(0)=6\,\mathrm{kg}[/tex] of dye.

The ODE is separable as

[tex]\dfrac{\mathrm dq}q=-\dfrac{\mathrm dt}{300}[/tex]

[tex]\implies\ln|q|=-\dfrac t{300}+C[/tex]

[tex]\implies q=e^{C-t/300}[/tex]

[tex]\implies q(t)=Ce^{-t/300}[/tex]

Given that [tex]q(0)=6[/tex], you get [tex]C=6[/tex], so the amount of dye in the pool at any time [tex]t[/tex] is governed by

[tex]\boxed{q(t)=6e^{-t/300}}[/tex]

ACCESS MORE
EDU ACCESS