Answer:
Burger = $4
Fries = $2.5
Step-by-step explanation:
Let price of fries be f and price of burgers be b
We can write the first equation as:
[tex]3b+2f=17[/tex]
and 2nd equation as:
[tex]2b+4f=18[/tex]
Let's multiply the first equation by (-2), so we have:
[tex]3b+2f=17---*[-2]\\-6b-4f=-34[/tex]
Now we add up this equation and 2nd equation and eliminate f and solve for b first:
[tex]-6b-4f=-34\\2b+4f=18\\--------\\-4b=-16\\b=\frac{-16}{-4}\\b=4[/tex]
Now using b = 4 and putting in the first equation, we can solve for f:
[tex]3b+2f=17\\3(4)+2f=17\\12+2f=17\\2f=17-12\\2f=5\\f=\frac{5}{2}\\f=2.5[/tex]
Hence, each burger costs $4 and each fries cost $2.5