One brand of canned salmon is sold in four different sizes. What is the unit rate for each size to the nearest cent? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point.

Respuesta :

Answer:

Unit Rate for Each Size (nearest cent):

Size A = 48 cents ($0.48)

Size B = 39 cents ($0.39)

Size C = 34 cents ($0.34)

Size D = 36 cents ($0.36)

Step-by-step explanation:

The four different sizes are:

"Size A The 7 1/5 -ounce can costs $3.49.

Size B The 16 1/2 -ounce can costs $6.49.

Size C The 24 3/4 -ounce can costs $8.49.

Size D The 30 2/3 -ounce can costs $10.99."

To find the unit rate for each, we take the total price and divide by the total ounce. let's do this for each.

Size A = [tex]\frac{3.49}{7\frac{1}{5}}=0.48[/tex]

Size B = [tex]\frac{6.49}{16\frac{1}{2}}=0.39[/tex]

Size C = [tex]\frac{8.49}{24\frac{3}{4}}=0.34[/tex]

Size D = [tex]\frac{10.99}{30\frac{2}{3}}=0.36[/tex]

Unit Rate for Each Size (nearest cent):

Size A = 48 cents ($0.48)

Size B = 39 cents ($0.39)

Size C = 34 cents ($0.34)

Size D = 36 cents ($0.36)