Respuesta :

snog

Answer:

$2.69/pound ($2.69 per pound)

Step-by-step explanation:

The unit price means the cost of one pound of candies. To find this, we'll half the cost of 2 pounds of candies, which is 5.37 / 2 = $2.69 / pound. Hope this helps!

ACCESS MORE