Respuesta :
Answer:
D. V = 4/3 π (12)³
Explanation:
The volume of a sphere is:
V = 4/3 π r³
where r is the radius.
Here, the ball has a diameter of 24 cm. Radius is half the diameter, so r = 12.
V = 4/3 π (12)³
Answer:
D. V = 4/3 π (12)³
Explanation: bc your cool and have a nice day