Explanation:
Given that,
Initial temperature [tex]T_{i}=0^{\circ}C[/tex]
Final temperature [tex]T_{f}=48.0^{\circ}C[/tex]
Length = 34.0 m
We know that,
Coefficient of linear expansion of Invar is
[tex]\alpha=0.9\times10^{-6}/^{\circ}C[/tex]
Coefficient of linear expansion of steel is
[tex]\alpha=12\times10^{-6}/^{\circ}C[/tex]
We need to calculate the temperature difference is
[tex]\Delta T=T_{f}-T_{i}[/tex]
[tex]\Delta T=48.0-0[/tex]
[tex]\Delta T=48.0^{\circ}C[/tex]
We need to calculate the change in length of Invar
Using formula of change in length
[tex]\Delta l=l\times\alpha\times\Delta t[/tex]
Put the value into the formula
[tex]\Delta l=34\times0.9\times10^{-6}\times48.0[/tex]
[tex]\Delta l=0.0014688=1.47\times10^{-3}\ m[/tex]
[tex]\Delta l= 1.47\ mm[/tex]
We need to calculate the change in length of steel
[tex]\Delta l'=34\times12\times10^{-6}\times48.0[/tex]
[tex]\Delta l'=0.019584=19.59\times10^{-3}\ m[/tex]
[tex]\Delta l'=19.59\ mm[/tex]
Difference in length of two 34.0 m
Long surveyor's tapes is
[tex]\Delta L=\Delta l'-\Delta l[/tex]
Put the value into the formula
[tex]\Delta L=19.59-1.47=18.12\ mm[/tex]
The difference in length is 18.12 mm.
Hence, This is the required solution.