contestada

A coin is tossed upward with an initial velocity of 32 feet per second from a height of 16 feet above the ground. The equation giving the object's height h at any time t is h = 16 + 32 t − 16 t 2 . Does the object ever reach a height of 32 feet?

Respuesta :

Answer:

yes.

Explanation:

Suppose height of 32 ft  is reached after t seconds . Putting the values in the given equation gives real value of t that means it reaches the height of 32  feet

So 32 = 16 + 32t-16t²

16t²- 32t+16 = 0

t² - 2t + 1 = 0

t = 1 s

So real value of t is obtained . That means it reaches the height of 32 ft.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico