contestada

An electrician has 4.1 meters of wire.
a. how many strip 7/10m long can he cut?
b. how much wire will he have left over​

Respuesta :

Answer:

a. He can cut 5 strips of length 7/10 m

b. He has 6/7 m of wire left over

Step-by-step explanation:

* Lets explain how to solve the problem

- The length of the wire is 4.1 meters

- We need to cut strips from this wire of 7/10 meter long

- To do that lets divide the length of the wire by the length of

  each strip

∵ The length of the wire = 4.1 meters

∵ The length of each strip = 7/10 meter

∴ The number of strips = 4.1 ÷ 7/10

- Lets change the decimal number 4.1 to a fraction

∵ 4.1 = 41/10

∴ The number of strips = 41/10 ÷ 7/10

- Multiply both terms by 10 to cancel the denominators

∴ The number of strips = 41 ÷ 7

∵ 41 ÷ 7 = 5 6/7

The number of strips = 5 6/7

- That means the quotient is 5 and the reminder is 6

a.

∵ The quotient is the number of the strips

The number of strips is 5

* He can cut 5 strips of length 7/10 m

b.

∵ The (remainder/divisor) is the left over

The left over is 6/7

* He has 6/7 m of wire left over

Answer:

a. 5 strips

b. 0.6 meters

Step-by-step explanation:

a) to find number of 7/10 meter long strips, we have divide the total (4.1) by 7/10 and get the WHOLE NUMBER because the remainder is the remaining part.

So

[tex]\frac{4.1}{\frac{7}{10}}=5.85[/tex]

So he can cut 5 strips

b)

Since he can cut 5 strips, that would take  [tex]\frac{7}{10}*5=3.5[/tex] m of the wire, the amount remaining is thus:

4.1 - 3.5 = 0.6 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS