contestada

A 4.0-V battery that can store 300.0 J of energy is connected to a resistor. How much electrical charge must flow between the battery's termiñals to completely drain the battery if it is fully charged? A) 1200 C B) 0.05 C C) 0.01 C D) 75 C

Respuesta :

Answer:

Electrical charge, q = 75 C

Explanation:

It is given that,

Voltage, V = 4 V

Energy stored, E = 300 J

Energy stored in the battery is given by :

[tex]E=q\times V[/tex]

q is the electrical charge

[tex]q=\dfrac{E}{V}[/tex]

[tex]q=\dfrac{300\ J}{4\ V}[/tex]

q = 75 C

So, the electrical charge of 75 C must flow between the battery's terminals to completely drain the battery if it is fully charged. Hence, this is the required solution.

ACCESS MORE
EDU ACCESS