The length of a spring varies directly with the mass of an object that is attached to it. When a 30 gram object is attached the spring stretches 9 centimeters. Which equation relates the mass of and object, m, and the length of a spring s.

A s= 3/10m

B s= 10/3m

C m= 3/10s

D m=10/3s

Respuesta :

Answer:

A.  s = 3/10 m.

Step-by-step explanation:

s = km  where k is a constant , s = the length of the string and m = the mass of the object.

Substituting m = 30 and s = 9:

9 = k * 30

k =  9/30 = 3/10

So the equation is s = 3/10 m.

ACCESS MORE
EDU ACCESS