Respuesta :

Answer:

266.2 g.

Explanation:

  • Molarity is the no. of moles of solute per 1.0 L of the solution.

M = (no. of moles of KCl)/(Volume of the solution (L))

M = 2.47 M.

no. of moles of KCl = ??? mol,

Volume of the solution = 1445.71 mL = 1.44571 L.

∴ (2.47 M) = (no. of moles of KCl)/(1.44571 L)

∴ (no. of moles of KCl) = (2.47 M)*(1.44571 L) = 3.571 mol.

  • To find the mass of KCl, we can use the relation:

no. of moles of KCl = mass/molar mass

∴ mass of KCl = (no. of moles of KCl)*(molar mass) = (3.571 mol)*(74.55 g/mol) = 266.2 g.

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico