Respuesta :
Gravitational Potential energy is the energy stored with regard to position.
the equation for potential energy is as follows
P.E = mass x gravitational acceleration x height from the ground
gravitational acceleration - 9.8 ms⁻²
substituting the values in the equation
P.E = 125 kg x 9.8 ms⁻² x 1500 m
P.E = 1 837 500 J
therefore the potential energy of the diver at 1500 m high is 1 837 kJ
The potential energy of the skydiver from the given height is 1837.5kJ.
Given the data in the question;
- Mass of the diver; [tex]m = 125kg[/tex]
- Distance from the ground; [tex]h = 1500m[/tex]
Potential energy; [tex]U = \ ?[/tex]
Gravitational potential energy
Gravitational potential energy is simply the potential energy an object possesses in relation to another object due to gravity.
It is expressed as:
[tex]U = mgh[/tex]
Where m is the mass of the object, h is its height from ground level and g is acceleration due to gravity ( [tex]g = 9.8m/s^2)[/tex]
Now, to determine the potential energy of the diver, we substitute our values into the expression above.
[tex]U = mgh\\\\U = 125kg\ *\ 9.8m/s^2\ *\ 1500m\\\\U = 1837500kgm^2/s^2\\\\U = 1837500J\\\\U = 1837.5kJ[/tex]
Therefore, the potential energy of the skydiver from the given height is 1837.5kJ.
Learn more about gravitational potential energy: https://brainly.com/question/19768887