The molecular mass of carbon monoxide (CO) is 28 g/mol
calculation
The molecular mass of CO = atomic mass of C + atomic mass of O
From periodic table the atomic mass of C = 12 g/mol and for O = 16 g/mol
Therefore the molecular mass of Co = 12 g/mol + 16 g/mol = 28 g/mol