a rectangle has an area of 172.8 spare centimeters the width of therectangle is 12.8 centimeters what is the length of the rectangle

Respuesta :

iiMGii
SOLUTION:

Let area of a rectangle = A = 172.8cm^2

Let length of rectangle = L = ?

Let width of rectangle = W = 12.8cm

A = LW

172.8 = 12.8L

L = 172.8 / 12.8

L = 13.5

FINAL ANSWER:

Therefore, the length of the rectangle is 13.5cm.

Hope this helps! :)
Have a lovely day! <3
ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico