Respuesta :

Here we know that mass of the person is 90 kg

His weight is given as 30 lbf

so here we can convert it into Newton as we know that

1 lbf = 4.45 N

Now from above conversion

[tex]30 lbf = 30 \times 4.45 = 133.45 N[/tex]

now we can use this to find the gravity at this height

[tex]mg = 133.45[/tex]

[tex]90\times g = 133.45[/tex]

[tex]g = 1.49 m/s^2[/tex]

now we know that with height gravity varies as

[tex]g' = g(\frac{R}{R+H})^2[/tex]

[tex]1.49 = 9.8(\frac{6.37\times 10^6}{6.37\times 10^6 + h})^2[/tex]

[tex]h = 1.0 \times 10^7 m[/tex]

so above is the height from the surface of earth

ACCESS MORE
EDU ACCESS