Respuesta :

Answer:

$26.25

Step-by-step explanation:

We are told that Marco needs to buy some cat food. At the nearest store, 3 bags of cat food cost $15.75.  

First of all we will find cost of 1 bag of cat food by dividing 15.75 by 3.

[tex]\text{Cost of 1 bag of cat food}=\frac{15.75}{3}[/tex]    

[tex]\text{Cost of 1 bag of cat food}=5.25[/tex]  

Now we will find the amount that Marco has spend for 5 bags of cat food by multiplying 5.25 by 5.  

[tex]\text{Amount spent by Marco for 5 bags of cat food}=5.25\times 5[/tex]

[tex]\text{Amount spent by Marco for 5 bags of cat food}=26.25[/tex]

Therefore, Marco has spend $26.25 for purchasing 5 bags of cat food.    

ACCESS MORE
EDU ACCESS
Universidad de Mexico