If 5,000,000 is invested at 4% interest compounded continuously
For compounded continuously we use formula
[tex]A = Pe^{rt}[/tex]
P = principal amount (the initial amount you borrow or deposit)
r = annual rate of interest (as a decimal)
t = number of years
Given P = 5,000,000 , t=30, [tex]r= 4% = \frac{4}{100}= 0.04[/tex]
Now plug in all the values in the formula
[tex]A = 5,000,000 (e)^{0.04*30}[/tex]
= 5,000,000* 3.32012=16600584.61
the investment be worth in 30 years will be 16,600,584.61