A car traveling at 20 m/s when the driver sees a child standing in the road. He takes 0.80 s to react, then steps on the brakes and slows at 7.0 m/s2. How far does the car go before it stops?

Respuesta :

When driver see the child standing on road his speed is 20 m/s

So here at that instant his reaction time is 0.80 s

He will cover a total distance given by product of speed and time

[tex]d_1 = v* t[/tex]

[tex]d_1 = 20 * 0.8[/tex]

[tex]d_1 = 16 m[/tex]

now after this he will apply brakes with acceleration a = 7 m/s^2

so the distance covered before it stop is given by

[tex]v_f^2 - v_i^2 = 2 a d[/tex]

[tex]0 - 20^2 = 2*(-7)*d_2[/tex]

[tex]d_2 = 28.6 m[/tex]

so the total distance covered by it

[tex]d = d_1 + d_2[/tex]

[tex]d = 16 + 28.6 = 44.6 m[/tex]

so it will cover a total distance of 44.6 m

ACCESS MORE
EDU ACCESS