Plz help desperatley need this credit!!! A health food company sells packs of assorted nuts. The company incurs a monthly fixed cost of $1,400 for ingredients and raw materials plus packaging costs of $1 per bag. The expression that represents the total cost (y) of manufacturing x bags of nuts in a month is
a. y=x+1,400
b. y=1,400+1
c. y=x/1,400+1

Respuesta :

The expression that best represents the math problem is y = x + $1,400.

How to identify the correct expression?

To identify the correct expression we must take into account the data provided by the statement:

  • Cost of bags (dependent variable)
  • Fixed cost of materials per month (independent variable)

Based on the above, we can infer that the correct expression is y = x + $1,400 because the cost of materials is independent and will not vary with the number of packages produced. On the other hand, the number of products equals the value of the packages.

For example:

  • y = $20 + $1,400
  • y = $1,420

Learn more about mathematical expression in: https://brainly.com/question/12401681

#SPJ1

ACCESS MORE