Respuesta :

0.182, 0.181, 0.175. Large is the better buy because it has the lesser unit price.

Answer:

28 oz for $4.89 is the best buy

Step-by-step explanation:

Great question, it is always good to ask away and get rid of any doubts that you may be having.

In order to solve this problem we first need to find how much money per ounce is being charged for each can of peanut butter. We calculate this by dividing the price by the size of each can of peanut butter.

  • [tex]\frac{3.28}{18oz} = \frac{0.182}{ounce}[/tex]
  • [tex]\frac{3.99}{22oz} = \frac{0.181}{ounce}[/tex]
  • [tex]\frac{4.89}{28oz} = \frac{0.174}{ounce}[/tex]

As we can see the best price is the 28 oz for $4.89 since they are charging you $0.174 cents per ounce

I hope this answered your question. If you have any more questions feel free to ask away at Brainly.

ACCESS MORE